Sukcesy koła naukowego

III miejsce oraz wyróżnienie w IV Ogólnopolskiej Sesji Studenckich Kół Naukowych


W dniach 23-24 listopada 2018 r. w budynku WKŚiR ZUT przy ul. Juliusza Słowackiego 17, odbyła się IV Ogólnopolska (i jednocześnie X Uczelniana) Sesja Studenckich Kół Naukowych, na której Wydział Elektryczny reprezentowany był przez trzy studenckie koła naukowe, które przedstawiły 4 referaty w Bloku Technicznym, wśród nich dwa przez członków SKN Apacz500.
Referat pt. „Ploter wertykalny z wykorzystaniem technologii CNC jako urządzenie zdalne” przedstawiony przez studentów kierunku Teleinformatyka - Dawida Prusa i Patryka Klimowicza zdobył III miejsce w Bloku Technicznym, natomiast prezentacja pt. „Projekt łazika marsjańskiego” przedstawiona przez członków zespołu Cocodile Team, będących studentami Automatyki i RobotykiBartłomieja Koko oraz Artura Borkowskiego uzyskała wyróżnienie.

   Wręczenie dyplomu za III miejsce przez Prorektora ds. StudenckichWyróżnieni członkowie SKN w towarzystwie opiekunów i Dziekana
Informacja na stronie WWW Wydziału Elektrycznego

Wyróżnienie w II Ogólnopolskiej Sesji Studenckich Kół Naukowych


W dniach 25-26 listopada 2016 r. odbyła się II Ogólnopolska Sesja Studenckich Kół Naukowych (jednocześnie VIII Uczelniana Sesja SKN ZUT w Szczecinie). W bloku technicznym wśród 22 zgłoszeń SKN Teleinformatyki "Apacz 500" reprezentowane było przez trzy zespoły, spośród których jeden uzyskał wyróżnienie.
Autorami wyróżnionego referatu pt. Projekt systemu zdalnej telemetrii jednostki pływającej byli: Tomasz Biś (prezentujący pracę), Kamil Grzelewski, Piotr Poprawski oraz Paweł Surmiak.
   Dyplom za wyróżniony referatWyróżnieni członkowie SKN w towarzystwie opiekunów i prof. Romana KaszyńskiegoInformacja na stronie WWW Wydziału Elektrycznego

Wyróżnienie w zawodach "Hackaton Ultra Innovation"


W dniach 20-21 listopada 2015 r. odbył się maraton programistyczny home.pl – Hackathon Ultra Innovation. Przez 24 godziny pasjonaci współczesnych technologii pracowali nad rozwiązaniami, które ułatwią osobom z niepełnosprawnością i dysfunkcjami korzystanie z dobrodziejstw sieci.
Studenckie Koło Naukowe "Apacz 500" wystawiło w rywalizacji dwa zespoły. Zespół NullPointer, w składzie: Paweł Gajzler i Bartosz Komorowski, opracował wirtualną klawiaturę dla osób chorych na Parkinsona, za co otrzymał wyróżnienie.
Informacja na stronie WWW Wydziału Elektrycznego

Zwycięstwo w II międzynarodowym konkursie "Innovate Europe Design Contest 2015"


Troje studentów kierunku Teleinformatyka wygrało w II międzynarodowym konkursie ”Innovate Europe Design Contest 2015” organizowanym przez firmę Altera, sieć naukową CNFM – Coordination Nationale de la Formation en Micro et nanoélectronique oraz firmę TerasIC. Projekt zatytułowany „Evolutionary-based Image Segmentation of Medical Images using OpenCL” zwyciężył w jednej z trzech kategorii – OpenCL (Best Project in „OpenCL”).
Studenci: Konrad Derda, Krzysztof Majcher oraz Roman Segeda zaangażowani byli w zasadniczą część projektu polegającą na implementacji i przetestowaniu algorytmu segmentacji obrazów medycznych w oparciu o układ reprogramowalny (FPGA), z wykorzystaniem kompilatora OpenCL firmy Altera.
Wykorzystano układ FPGA SoC z rdzeniami ARM (płyta ewaluacyjna DE1-SoC) oraz systemem zagnieżdżonym Linux do realizacji komunikacji między komputerem PC a zaimplementowanym w strukturze FPGA algorytmem. Uzyskane wyniki czasowe były porównywalne z wynikami dla typowego komputera PC, przy jednoczesnym znacznie mniejszym poborze mocy oraz rozmiarze konstrukcji, co pokazało istotne zalety tego typu przetwarzania równoległego z wykorzystaniem sprzętowej implementacji. Algorytm segmentacji obrazów był poddany procesowi optymalizacji z wykorzystaniem programowania ewolucyjnego, w celu maksymalizacji jakości segmentacji, w procesie uczenia nadzorowanego. Implementacja algorytmów przetwarzania równoległego, w szczególności obrazów medycznych, z wykorzystaniem układów FPGA jest jednym z wiodących kierunków rozwoju technik przetwarzania danych.
Kierownikiem pięcioosobowego zespołu realizującego zwycięski projekt jest dr hab. inż. Przemysław Mazurek.
Więcej informacji na temat konkursu oraz zwycięzców na stronie konkursu: http://www.innovateeurope.org/eu/winner.html
Informacja na stronie WWW Wydziału Elektrycznego

Zwycięstwo w "Intel Galileo Content Creation Competition"


Prezes Studenckiego Koła Naukowego Teleinformatyki „Apacz 500″ Konrad Derda został zwycięzcą prestiżowego ogólnopolskiego konkursu „Intel Galileo Content Creation Competition”, uzyskując nagrodę główną w wysokości 4000 USD. Członkowie Higher Education Council mieli niełatwe zadanie, napłynęło bowiem aż 16 pomysłów na scenariusze zajęć z wykorzystaniem Intel Galileo. Ich zdaniem zarówno kreatywność pomysłów, jak i wysoki poziom dydaktyczny przesłanych wniosków stanowił miłe zaskoczenie. Po uzupełniających rozmowach z przedstawicielami wszystkich wyróżnionych projektów, które miały miejsce 29. września 2014 r. w siedzibie Intela w Gdańsku (wraz z autorem projektu „egzaminowany” był opiekun SKN „Apacz 500″ dr inż. Piotr Lech), projekt Konrada pt. „Maze Riddle”, jako jedyny z regionu, uzyskał nagrodę główną. Pozostałe 3 nagrodzone projekty zostały zgłoszone przez pracowników uczelni z Warszawy i Łodzi.
„Maze Riddle” to projekt interaktywnej gry wykorzystującej roboty mobilne zbudowane przez studentów w oparciu o platformę Intel Galileo oraz Arduino IDE. Trzy roboty stanowiące drużynę powinny odnaleźć właściwą drogę w nieznanym labiryncie w jak najkrótszym czasie, wymieniając się informacjami pozyskanymi w trakcie niezależnej eksploracji labiryntu. Założeniem projektu jest jednakowa budowa robotów, tak aby o zwycięstwie zdecydowały wyłącznie opracowane rozwiązania programistyczne, algorytmy sterowania oraz wymiany informacji.
Wyjątkowe osiągnięcie naszego studenta docenione zostało przez władze Wydziału. 30 października 2014 r., podczas posiedzenia Rady Wydziału Elektrycznego, Dziekan prof. dr hab. inż. Stefan Domek wręczył prezesowi SKN „Apacz 500″ list gratulacyjny i życzył kolejnych udanych projektów.
Informacja na stronie WWW Wydziału Elektrycznego